Pár hete érdekes plakátokra lettem figyelmes Barcelona metróállomásainak nyelvi tájképén. A kampány címe Defensem el que és obvi, azaz ’megvédjük azt, ami alapvető’. A honlapjuk1 leírása alapján ez egy emberi jogi kezdeményezés, amelynek a célja a tudatosság növelése az egyenlő elbírálás érdekében és az érzékenyítés a bármilyen típusú hátrányos megkülönböztetés ellen. A plakátokon egy figyelemfelhívó fénykép, valamint egy rövidebb és egy hosszabb leírása mellett a kampány internetes elérhetőségei és a Generalitat, a katalán kormány logója is szerepel.
Nem kívánom befolyásolni az olvasó véleményét a kampány kívánatosságáról vagy hasznosságáról, inkább a szélesebb politikai-gazdasági kontextusára hívnám fel a figyelmet analógiát vonva Izrael példájával. Tommaso Milani és Erez Levon kutatók közös cikkükben2 homonacionalizmus-nak nevezik azt a folyamatot, amely során különböző állami és gazdasági szereplők beemelik a szexuális diverzitással kapcsolatos toleranciát a nemzet fogalmába, és egyúttal kizárják vagy elnyomják azokat, akik nem elfogadóak e kérdésben. A szerzők szerint ezzel a különböző kampányokban megjelenő retorikával Izrael vibráló és modern társadalomként láttathatja magát, ami külpolitikai és gazdasági hasznot egyaránt eredményez. Egyfelől a világ szemében Izrael a szexuális liberalizmus közel-keleti világítótornyának szerepében tetszeleghet – elsősorban Palesztinával szemben –, másfelől pedig a főként Tel Avivba áramló nemzetközi LMBTQ-turizmus jelentős profitot is termel.
Talán nem túlzás azt állítani, hogy Katalóniában is hasonló megy végbe ezzel és az ehhez hasonló kampányokkal, ami ráadásul a katalán kormány támogatásával valósult meg. Ne feledjük, hogy a tartomány most már évtizedes távlatban küzd a szélesebb körű autonómiáért (vérmérséklet szerint néha a függetlenedésért). A kampány azt ígéri, hogy a katalán társadalom egyenlő jogokat biztosít minden embernek függetlenül származástól, nemtől, vallástól, képességtől vagy szexuális orientációtól, a hatféle plakát pedig igyekszik is lefedni mindenféle nem kedvezményezett csoportot: időseket, nőket, melegeket, transzneműeket, fogyatékkal élőket és más bőrszínűeket. Katalónia a tolerancia és a befogadás eszméivel ekképp kíván szembehelyezkedni Madriddal és az etnikai kisebbségek (vélt vagy valós, történeti és kortárs) spanyolországi elnyomásával.
Kulcsszók: homonacionalizmus, jog, Katalónia, nem, nemzet, nyelvi tájkép.
1 https://treballiaferssocials.gencat.cat/ca/ambits_tematics/dretsobvis/ (Utolsó megtekintés: 2020. 10. 06.)
2 Milani, Tommaso M. – Levon, Erez 2016. Sexing diversity: Linguistic landscapes of homonationalism. Language and Communication 51: 69–86. https://doi.org/10.1016/j.langcom.2016.07.002
Ha érdekesnek találtad a szöveget, de nem teljesen világos, hogy mi is a gluténmentes nyelvészet célja, a többi bejegyzés előtt érdemes elolvasni az Útmutatót is.